Lollapalooza 2021!!!

     

Lollapalooza Title

Finally. . .July 29th to August 1st! Lollapalooza 2021. . .

It all started with the 1991 Farewell Tour of the grunge band Jane’s Addiction–AND Here we are!

Happening 2021:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
July 29 – August 1, 2021

Chicago Headliners: Foo Fighters (Sunday), Post Malone, Journey, Limp Bizkit (Saturday), the Creator (Friday), Miley Cyrus (Thursday)
Also:
Marshmello, Meghan Thee Stallion, AND More than 150 artists on the lineup, I am giving you the complete list: Complete 2021 Lollapalooza Schedule and Complete 2021 Lollapalooza Line-Up
Future Events: Due in Parque O’Higgins in Santiago, Chile on November 26–28, 2021
Cancelled Events: The Stockholm, Paris, and Brasil editions of the festival were also canceled in 2021 due to the COVID-19 pandemic

Past Lollapalooza Events:

2020:
To-be Location: Grant Park, Chicago – July 30–August 2, 2020
Worldwide To-be Locations:
Stockholm June 26–28, 2020, Paris July 18–19, 2020, Berlin September 5–6, 2020, Argentina November 27–29, 2020 and Brazil December 4–6, 2020
ALL events CANCELLED worldwide Due to COVID-19
NO BANDS PLAYED, NO EVENT = Largest planned event was cancelled

2019:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 1-4, 2019
Chicago Headliners: The Strokes, Twenty One Pilots, Ariana Grande, The Chainsmokers,
All Stages:
T-Mobile Stage: Thursday: Max Frost, Ghostemane, H.E.R., Hozier, The Strokes; Friday: Picture This, Idles, 21 Savage, Janelle Monáe, Childish Gambino; Saturday: The Band Camino, Mondo Cozmo, Gary Clark Jr., Lil Wayne, Twenty One Pilots; Sunday: Wilderado, J.I.D, The Revivalists, Kacey Musgraves, Ariana Grande
Bud Light Stage:
Thursday: YBN Cordae, Lennon Stella, Fitz and the Tantrums, RÜFÜS DU SOL, The Chainsmokers; Friday: Omar Apollo, Conan Gray, Maggie Rogers, Death Cab for Cutie, Tame, Impala; Saturday: Sam Fender, Bad Suns, 6lack, Tenacious D, J Balvin; Sunday: Ryan Beatty, Dean Lewis, Louis the Child, Meek Mill, Flume
Tito’s Handmade Vodka Stage: Thursday: Cousin Stizz, Emily King, Hobo Johnson & The Lovemakers, Lauren Daigle, Win and Woo; Friday: Dreamers, Boy Pablo, Japanese Breakfast, Chevelle, Baynk; Saturday: Magic City Hippies, Fantastic Negrito, Smino, AJR, Crizzly; Sunday: Malu Trevejo, Still Woozy, Francis and the Lights, Rosalía, Ilo Ilo,
American Eagle Stage: Thursday: Jackie Foster, Beach Bunny, Shallou, Half Alive, Jeremy Zucker, Cautious Clay, Saba, FKJ, Lil Baby; Friday: Yoshi Flower, Calboy, Alec Benjamin, Tyla Yaweh, Tierra Whack, Honne, Whethan, Bishop Briggs, Bring Me the Horizon; Saturday: Age.Sex.Location, Slow Hollows, Bea Miller, Jade Bird, Pink Sweats, Chelsea Cutler, Yaeji, Gunna, Madeon; Sunday: 99 Neighbors, Bayonne, Slenderbodies, G Flip, Masego, Denzel Curry, Lane 8, Mitski, Perry Farrell’s Kind Heaven Orchestra
BMI Stage: Thursday: Alexander 23, Ama Lou, Harry Hudson, Bad Child, GothBoiClique, Des Rocs; Friday: The New Respects, Against the Current, Tessa Violet, Roy Blair, Upsahl, Nothing,Nowhere; Saturday: Liily, Coi Leray, Russo, Witt Lowry, Role Model, Ruston Kelly; Sunday: Just Loud, Yeek, Illiterate Light, Tayla Parx, Yung Gravy, Bülow
Perry’s Stage: Thursday: Willaris. K, Ducky (Live), Svdden Death, CloZee, Elephante, Fisher, Deorro, Gud Vibrations VS Slugz Music (Nghtmre, Slander & Snails); Friday: Shlump, Charlesthefirst, Cray, Yultron, Said the Sky, Party Favor, Matoma, Snails, Alesso; Saturday: Lucas Dell’Abate, Wavedash, Diablo, Whipped Cream, Jonas Blue, Loud Luxury, Boombox Cartel, Gryffin, RL Grime; Sunday: Born Dirty, GG Magree, Opluo, CamelPhat, Diesel (Shaquille O’Neal), Manic Focus, San Holo, Sheck Wes
Ryan Lockwood Stage: Thursday: Normani, Evan Konrad, Killy, Hayley Kiyoko, King Princess; Friday: Shaed, The Nude Party, Sigrid, Rich the Kid, NF; Saturday: Houses, Men I Trust, Scarypoolparty, Lil Skies, Judah & the Lion; Sunday: Arkells, (Sandy) Alex G, Joji, Sharon Van Etten, Slash feat. Myles Kennedy and The Conspirators
VIP Lolla Lounge: Thursday: Emily King, Max Frost; Friday: Music from the cast of Hamilton, Bishop Briggs, Japanese Breakfast; Saturday: Ruston Kelly, Bad Suns; Sunday: Music from the cast of Hamilton
Other Worldwide Locations: Hipódromo San Isidro in Buenos Aires, Argentina = March 29–31, 2019; Parque O’Higgins, Santiago, Chile = March 29–31, 2019; Autódromo de Interlagos in São Paulo, Brazil = March 29–31, 2019; Gärdet, Stockholm, Sweden June 28–30, 2019; Hippodrome de Longchamp in Paris, France = July 20–21, 2019; Olympiastadion and Olympiapark in Berlin, Germany = September 7–8, 2019

2018:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 2-5, 2018

Chicago Headliners: Arctic Monkeys, Travis Scott, Khalid, Chvrches; Bruno Mars; The Weeknd; Jack White
Sideliners: 

Sideliners:
Galantis, Camila Cabello, Rezz, Rebelution, Tycho, Franz Ferdinand, Billie Eilish, Jaden Smith, A Boogie wit da Hoodie, All Time Low, LANY, Petit Biscuit, The Wombats, Kayzo, Stars, Shiba San, Terror Jr, G Herbo, Tyler Childers, Basement, Cuco, London on da Track, Madison Beer, Curtis Harding, Allie X, 4B, Space Jesus, Slaves, Supa Bwe, Nick Mulvey, Valee, Jesse Baez, Virgil Abloh, Gashi, LZRD, FLETCHER, Wes Period, DJ Taye, Larkin Poe; The National, Post Malone, Tyler-the Creator, Walk the Moon, Dillon Francis, James Bay, Brockhampton, Børns, Greta Van Fleet, Malaa, The Neighbourhood, Jungle, Alina Baraz, Lizzo, Bebe Rexha, Parquet Courts, Alan Walker, Rusko, Dermot Kennedy, Big Wild, Lauv, Valentino Khan, Lewis Capaldi, Taylor Bennett, Gang of Youths, Two Feet, Post Animal, Welshly Arms, Goldfish, Alex Lahey, Matt Maeson, CKY, Dream Wife, Clairo, Kuuro, Buddy, R.LUM.R, Chase Atlantic, Oshi, Noizu, Nothing- Nowhere., Cleopatrick, Mainland; Vampire Weekend, Logic, St. Vincent, Zedd, Dua Lipa, LL Kool J feat. DJ Z-Trip, Perry Farrell’s Kind Heaven, Catfish and the Bottlemen, Tash Sultana, Illenium, Luke Combs, Lil Pump, Daniel Caesar, Zomboy, GoldLink, Hippie Sabotage, Daya, Carly Rae Jepsen, A R I Z O N A, Bomba Estéreo, Ghastly, Autograf, Tank and the Bangas, K?d, Pale Waves, Wallows, Yungblud, Loudpvck, Sir Sly, Charlotte Cardin, Amy Shark, Brohug, Lovelytheband, Femdot, Droeloe, Melvv, Vera Blue, BlackGummy, Davie, Morgxn, Bones, Grace Weber, Emilia Ali; ODESZA, Lil Uzi Vert, Portugal. The Man, Excision, Gucci Mane, Lykke Li, Chromeo, Playboi Carti, Rainbow Kitten Surprise, Manchester Orchestra, Quinn XCII, Kali Uchis, Nav, What So Not, Rex Orange County, Cigarettes After Sex, Anderson East, Sabrina Claudio, The Vaccines, TroyBoi, Chris Lake, Herobust, Knox Fortune, Frenship, Durand Jones & The Indications, Ekali, Jessie Reyez, Superorganism, The Coronas, The Regrettes, Sasha Sloan, Freya Ridings, The Him, John Splithoff, Dorothy, Medasin, Mikky Ekko, Tim Gunter, Morgan Saint, Van William, The Wrecks, The Aces
Other Worldwide Locations: Hipódromo de San Isídro, Buenos Aires, Argentina = March 16–18, 2018; Parque O’Higgins, Santiago, Chile = March 16–18, 2018; Autódromo de Interlagos in São Paulo, Brazil = March 23–25, 2018; Hippodrome de Longchamp, Paris, France = July 21–22, 2018; Olympiapark in Berlin, Germany = September 8–9, 2018

2017:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 3-6, 2017

Chicago Headliners: Muse, Lorde, Cage the Elephant, Wiz Khalifa, Porter Robinson, Liam Gallagher; The Killers, Blink-182, DJ Snake; Chance the Rapper; Arcade Fire
Sideliners:
Migos, Spoon, Lil Uzi Vert, Jon Bellion, George Ezra, Capital Cities, aytranada, Baauer, The Drums, A-Trak, Tritonal, Gryffin, Golf Clap, CRX, Temples, Hippo Campus, MAX, Honne, Cheat Codes, Kevin Devine, Paper Diamond, Middle Kids, White Reaper, The Hunna, Oliver Tree, Jain, The O’My’s, Declan McKenna, Unlike Pluto, Atlas Genius, A R I Z O N A, Gibbz, Pham, Michael Blume, Elohim, Stanaj, Kweku Collins, Suicideboys; Run the Jewels, Foster the People, Ryan Adams, Gramatik, Slushii, Phantogram, Tegan and Sara, Cloud Nothings, Crystal Castles, Kaleo, Little Dragon, Jidenna, 3LAU, Whitney, Mura Masa, Andrew McMahon in the Wilderness, Majid Jordan, Getter, The Pretty Reckless, Ookay, The Districts, Pup, Moose Blood, Skott, The Lemon Twigs, Mondo Cozmo, San Holo, The Frights, Saint Jhn, Bibi Bourelly, Missio, Cobi, Moksi, Slothrust, Allan Rayman, Frenship, Harriet Brown, DJ Who, Jesse Malin, Bishop Briggs, Caitlyn SmithA; The xx, Alt-J, The Head and the Heart, Kaskade, Glass Animals, Vance Joy, Mac DeMao, Russ, 21 Savage, MadeinTYO, Banks, Sylvan Esso, Alison Wonderland, Live, Royal Blood, NGHTMRE, Michael Christmas, We Are the Grand, Young Bombs, Warpaint, Highly Suspect, Zara Larsson, Ron Gallo, Jai Wolf, Ephwurd, Alvvays, G Jones, Aminé, San Fermin, The Japanese House, Léon, The Shelters, Blossoms, Jacob Banks, The London Souls, 888, Wingtip, Colony House, Brayton Bowman, Lady Pills; Justice, Big Sean, The Shins, Zeds Dead, Rae Sremmurd, Tove Lo, Milky Chance, Grouplove, DVBBS, Borgore, Lil Yachty, London Grammar, Rag’n’Bone Man, Noname, Joey Bada$$, Charli XCX, Cupcakke, Car Seat Headrest, Slander, Machine Gun Kelly, 6LACK, Sampha, Maggie Rogers, NF, JOYRYDE, Joseph, Barns Courtney, VANT, Grace Mitchell, Blaenavon, Lo Moon, Dirty Audio, Whethan, Sofi Tukker, Xavier Omär, Boogie, Wax Motif, The Walters, Duckwrth, Spencer Ludwig, Flor, Goody Grace, Tucker Beathard
Other Worldwide Locations: Autódromo de Interlagos, São Paulo, Brazil = March 25–26, 2017; Hipódromo de San Isídro, Buenos Aires, Argentina = March 31 – April 1, 2017; Parque O’Higgins, Santiago, Chile = April 1–2, 2017; Hippodrome de Longchamp, Paris, France = July 22–23, 2017; de:Galopprennbahn Hoppegarten, Rennbahn Hoppegarten Berlin, Germany = September 9-10, 2017

2016:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
July 28-31, 2016

Chicago Headliners: Ellie Goulding, Third Eye Blind, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Jane’s Addiction
All Stages:
Bud Light Stage: Thursday: Lana Del Rey, The 1975, City and Colour, Melanie Martinez, Frances; Friday: Major Lazer, Future, Cherub, Frank Turner & The Sleeping Souls, Lewis Del Mar; Saturday: Disclosure, Two Door Cinema Club, Leon Bridges, The Joy Formidable, LOLAWOLF; Sunday: Ellie Goulding, HAIM, Local Natives, FIDLAR, BANNERS
Petrillo Bandshell Stage: Thursday: Bad Royale, Kurt Vile and the Violators, Danny Brown, Hiatus Kaiyote, Pinegrove; Friday: Boombox Cartel, Mac Miller, Lettuce, Modern Baseball, HAELOS; Saturday: Slumberjack, Chris Stapleton, Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Dua Lipa, Jarryd James; Sunday: Jackal, Bryson Tiller, Third Eye Blind, Classixx, VHS Collection
Pepsi Stage: Thursday: The Last Shadow Puppets, Cashmere Cat, AlunaGeorge, Towkio, Wavves, Bob Moses, Cloves, Jazz Cartier, The Greeting Committee; Friday: Ghost, A$AP FERG, Wolf Alice, Alessia Cara, RÜFÜS DU SOL, Kiiara, Hayden James, Saba, Race Banyon; Saturday: Vic Mensa, ST. LUCIA, Houndmouth, Jack Garratt, Alina Baraz, Tory Lanez, Baio, Tor Miller, Honeysuckle;Sunday: ZHU, Vince Staples, Snake Hips, AURORA, Louis the Child, MUNA, DRAM, Sir The Baptist, Smino
BMI Stage: Thursday: SoMo, firekid, Wild Child, Arkells, Skizzy Mars, Lucy Dacus; Friday: Sunflower Bean, JAHKOY, PVRIS, Muddy Magnolias, Polly A, Horse Thief; Saturday: Secret Weapons, FRANKIE, Nothing, DROWNERS, Potty Mouth, AudioDamn!; Sunday: Flatbush Zombies, Mothers, TOTEM, Unified Highway, DREAMERS, LANco
Perry’s Stage: Thursday: Flosstradamus, Excision, Tchami, Don Diablo, Grandtheft, Mr. Carmack, Alle Farben, The Noisy Freaks; Friday: Martin Garrix, GRiZ, Duke Dumont, Bro Safari, Audien, Skepta, Party Favor, Illenium, Curt Reynolds; Saturday: Hardwell, Big Gigantic, Oliver Heldens, Jauz, marshmello, AC Slater, Generik, SMIIRK; Sunday: Die Antwoord, Adventure Club, Yellow Claw, Seven Lions, Snails, Lindsey Stirling, Mija, BURNS
Lakeshore Stage: Thursday: The Arcs, Daughter, Yeasayer, Bas, Cozz, Omen, Tennyson; Friday: Miike Snow, Frightened Rabbit, MØ, Saint Motel, Con Brio; Saturday: Grimes, MUTEMATH, The Front Bottoms, Chairlift, The Strumbellas; Sunday: Bloc Party, Silversun Pickups, Years & Years, Oh Wonder, Panama Wedding
Samsung Stage: Thursday: J. Cole, G-Eazy, Bastille, Kehlani, Autolux; Friday: Radiohead, M83, Foals, The Struts, Day Wave; Saturday: Red Hot Chili Peppers, Jane’s Addiction, Big Grams (Big Boi + Phantograms) , X Ambassadors, Nothing But Thieves; Sunday: LCD Soundsystem, Flume, Halsey, Marian Hill, Låpsey

Other Worldwide Locations: Autódromo de Interlagos, São Paulo, Brazil = March 12-13, 2016; Location: Hipódromo de San Isídro, Buenos Aires, Argentina = March 18-19, 2016; Location: Parque O’Higgins, Santiago, Chile = March 18-19, 2016; Treptower Park, Berlin, Germany = September 10-11, 2016

2015:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
July 31, 2015 – August 2, 2015

Chicago Headliners: Foo Fighters (Sunday), Post Malone, Journey, Limp Bizkit (Saturday), the Creator (Friday), Miley Cyrus (Thursday)
All Stages:
Bud Light Stage: Friday: Coasts (band), St. Paul And The Broken Bones, Hot Chip, alt-J, The Weeknd; Saturday: Holychild, Sturgill Simpson, The Tallest Man on Earth, Kid Cudi, Sam Smith; Sunday: Night Terrors of 1927, Moon Taxi, Odesza, A$AP Rocky, Bassnectar
Samsung Galaxy Stage: Friday: SZA, Glass Animals, Cold War Kids, Alabama Shakes, Paul McCartney; Saturday: Catfish and the Bottlemen, Django Django, Death From Above 1979, Tame Impala, Metallica; Sunday: Circa Waves, George Ezra, Twenty One Pilots, Of Monsters and Men, Florence and the Machine
Palladia Stage: Friday: Mighty Oaks, James Bay, Father John Misty, The War on Drugs, Big Once and Trentino; Saturday: Beat Connection, GIVERS, Toro Y Moi, Tyler, The Creator, Light Em Up; Sunday: Sheppard, Shakey Graves, Angus & Julia Stone, Gogol Bordello, NGHTMRE
Sprint Stage: Friday: Spookyland, MisterWives, Tove Lo, MS MR, Gary Clark Jr.; Saturday: Jessica Hernandez & the Deltas, Ryn Weaver, Charli XCX, WALK THE MOON, Brand New; Sunday: The Wombats, Twin Peaks, Marina and The Diamonds, Lord Huron, TV On The Radio
Pepsi Stage: Friday: Gabriel Garzón-Montano, Kyle Thornton & the Company, Jamestown Revival, BADBADNOTGOOD, BROODS, Philip Selway, First Aid Kit, Sylvan Esso, Flying Lotus; Saturday: Mick Jenkins, Raury, Zella Day, Wet, Hermitude, Delta Spirit, Chet Faker, Banks, G-Eazy; Sunday: In The Whale, Lion Babe, DMA’s, Skylar Spence, Strand of Oaks, Wild Belle, Albert Hammond Jr., FKA twigs, Kygo
BMI Stage: Friday: Daye Jack, The New Pacific, Black Pistol Fire, LANY, Bear’s Den, BØRNS, Young Thug; Saturday: Janelle Kroll, Hippo Campus, COIN, Pell, White Sea, Elle King, Mt. Eden; Sunday: Atarah Valentine, Zebra Katz, SirenXX, VÉRITÉ, The Lonely Biscuits, Bully, Halsey
Perry’s Stage: Friday: Slaptop, Peking Duk, DESTRUCTO, What So Not, DJ Mustard, DJ Snake, Dillon Francis, Kaskade; Saturday: Jack Novak, SNBRN, Travi$ Scott, CAKED UP, RL Grime, Boys Noize, Carnage, Alesso; Sunday: jackLNDN, Black Tiger Sex Machine, Alison Wonderland, Mako, Galantis, LOGIC, The Chainsmokers, Nicky Romero, NERO

Other Worldwide Locations: DHipodromo de Sán Isidro, Buenos Aires, Argentina = March 21-22, 2015; Autódromo de Interlagos in São Paulo, Brazil = March 28-29, 2015; Parque O’Higgins in Santiago, Chile = March 14-15, 2015; Tempelhof Airport in Berlin, Germany = September 12-13, 2015

2014:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 1, 2014 – August 3, 2014

Chicago Headliners: Eminem, Kings of Leon, Outkast, Skrillex, Arctic Monkeys, Calvin Harris
Before They Got Popular: Hozier, Royal Blood
All Stages: Bud Light Stage: Friday: Temples, J Roddy Walston and the Business, Interpol, Lorde, Arctic Monkeys; Saturday: Vance Joy, Kate Nash, Grouplove, Spoon, Calvin Harris; Sunday: Bomba Estéreo, Trombone Shorty and Orleans Avenue, Chromeo, Childish Gambino, Skrillex
Samsung Galaxy Stage: Friday: Francisca Valenzuela, Bombay Bicycle Club, Portugal. The Man, Broken Bells, Eminem; Saturday: Jungle, Phosphorescent, Fitz and the Tantrums, Foster the People, Outkast; Sunday: Jhené Aiko, White Denim, Cage the Elephant, The Avett Brothers, Kings of Leon
Palladia Stage: Friday: San Fermin, Lucius, Hozier (replaced Dmitri Vegas and Like Mike), AFI, Sander Kleinienberg; Saturday: Papa, Parquet Courts, John Butler Trio, Nas, Joachim Garraud; Sunday: Kongos, Delta Rae, Run the Jewels, Rebelution, Kausea
Lake Shore Stage: Friday: The So So Glos, Kodaline, Warpaint, Chvrches, Lykke Li; Saturday: The Districts, Wildcat! Wildcat!, The Temper Trap, Manchester Orchestra, The Head and the Heart; Sunday: Bear Hands, Bleachers, London Grammar, Glen Hansard, Young the Giant
The Grove Stage: Friday: Roadkill Ghost Choir, Into It. Over It., Courtney Barnett, Jagwar Ma, Blood Orange, Rudimental, The Kooks, Phantogram; Saturday: Jon Batiste and Stay Human, Benjamin Booker, Ratking, Meg Myers, Rich Homie Quan, Smallpools, Typhoon, Jenny Lewis, Cut Copy; Sunday: Shy Girls, Gemini Club, NONONO, RAC, The 1975, The Airborne Toxic Event, Flume, Darkside
BMI Stage: Friday: Highly Suspect, of Verona, DUGAS, Bebe Rexha, Cash Cash, Royal Blood; Saturday: Rocky Business, Charlie Hirsch, Desert Noises, Wallpaper., The Last Internationale, Johnnyswim, Joywave, Vic Mensa; Sunday: Plastic Visions, Space Capone, Fly Golden Eagle, Crass Mammoth, Cardiknox, Betty Who, Bronze Radio Return
Perry’s Stage: Friday: Wrestlers, Jacob Plant, Brillz, Perry/Etty vs. Joachim Garraud, Iggy Azalea, Above and Beyond, The Glitch Mob, Zedd; Saturday: Anne Lunoe, Herobust, Z-Trip, Duke Dumont,. Gramatik, Martin Garrix, Chase and Status, Krewella; Sunday: Oyinda, Lindsay Lowend, Crizzly, GTA, Gesaffelstein, Flosstradamus, Sebastian Ingrosso, Chance the Rapper

Other Worldwide Locations: Parque O’Higgins in Santiago, Chile = March 29-30, 2014; Hipódromo San Isidro in Buenos Aires, Argentina = April 1 and 2, 2014; Autódromo de Interlagos in São Paulo, Brazil = April 5 and 6, 2014

2013:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 2, 2013 – August 4, 2013

Chicago Headliners: Kendrick Lamar, Vampire Weekend, the National, Lana Del Rey, Alt-J, Beach House, Hot Chip, Imagine Dragons, Grizzly Bear, Tegan & Sara, 2 Chainz, Cat Power, Ellie Goulding, Queens of the Stone Age, Steve Aoki, Imagine Dragons
Before They Got Popular:
Haim, Chance the Rapper
Band Ended Same Year: Crystal Castles
Cancelled Events: Bud Light Stage: Friday: Io Echo, Ghost B.C., Band of Horses, Queens of the Stone Age, Nine Inch Nails; Saturday: Planet Hemp, Charles Bradley, Ellie Goulding, Kendrick Lamar, The Postal Service; Sunday: Palma Violets, Alex Clare, Two Door Cinema Club, Vampire Weekend, Phoenix
Red Bull Sound Select Stage: Friday: Emeli Sandé, Smith Westerns, Crystal Castles, New Order, The Killers; Saturday: Shovels & Rope, Ben Howard, Local Natives, The National, Mumford & Sons; Sunday: Astro, Wild Nothing, Tegan and Sara, Grizzly Bear, The Cure
Lake Shore Stage: Friday: Robert DeLong, Icona Pop, Father John Misty, Imagine Dragons, Hot Chip; Saturday: Wheeler Brothers, Little Green Cars, Court Yard Hounds, Eric Church, The Lumineers; Sunday: Guards, Wild Belle, Lianne La Havas, Alt-J, Beach House
Petrillo Band Shell: Friday: The Neighbourhood, Deap Vally, Jessie Ware, Thievery Corporation, Lance Herbstrong; Saturday: The Bright Light Social Hour, Reignwolf, Matt & Kim, Foals, Supreme Cuts; Sunday: Yawn, Jake Bugg, Baroness, The Vaccines, RVSB
Grove Stage: Friday: Drowners, San Cisco, Twenty One Pilots, Atlas Genius, Theophilus London, Disclosure, Frightened Rabbit, Lana Del Rey; Saturday: Family of the Year, Pujol, St. Lucia, HAIM, Unknown Mortal Orchestra, Heartless Bastards, Death Grips (cancelled), Azealia Banks (cancelled), Bad Things; Sunday: Red Bull Sound Select Winner, The Orwells, Skaters, MS MR, Wavves, DIIV, 2 Chainz, Cat Power
BMI Stage: Friday: American Authors, D-Pryde, Brick + Mortar, Houndmouth, Pacific Air, Hey Marseilles, Chance the Rapper; Saturday: Frontier Ruckus, Beast Patrol, Wild Cub, Lukas Nelson & P.O.T.R., The Dunwells, Brooke Waggoner, Blondfire; Sunday: O’Brother, Makeshift Prodigy, Wake Owl, The Mowgli’s, Machines Are People Too, Bear Mountain, Half Moon Run
Perry’s Stage: Friday: Brite Lite Brite, Keys N Krates, Timeflies, Monsta, Dillon Francis, Modestep, Flux Pavilion, Steve Aoki; Saturday: Cherub, Cole Plante, 360, GRiZ, Baauer, Adventure Club, Dada Life, Steve Angello; Sunday: Stratus, Alvin Risk, Angel Haze, Kill the Noise, Art Department, Dog Blood, Major Lazer, Knife Party

Other Worldwide Locations: Parque O’Higgins in Santiago, Chile = April 6-7, 2013; The Jockey Club in Sao Paulo, Brazil = March 29-31, 2013

2012:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 3-5, 2012

Chicago Headliners: The Black Keys, Red Hot Chili Peppers, Jack White, Black Sabbath, Justice, Avicii
All Stages:
Bud Light Stage: Friday: O Rappa, The Black Angels, Metric, Passion Pit, Black Sabbath; Saturday: Los Jaivas, Delta Spirit, Alabama Shakes (cancelled due to weather), Franz Ferdinand, Avicii; Sunday: Oberhofer, White Rabbits, J. Cole, Florence + The Machine, Justice
Red Bull Soundstage: Friday: The Growlers, Dr. Dog, The Afghan Whigs, The Shins, The Black Keys; Saturday: Doomtree, Aloe Blacc, The Temper Trap (cancelled due to weather), The Weeknd, Red Hot Chili Peppers; Sunday: Bombay Bicycle Club, Trampled by Turtles, Sigur Ros, At the Drive-In, Jack White
Sony Stage: Friday: Wax, Yellow Ostrich, Tame Impala, The Head and the Heart, M83; Saturday: JC Brooks and the Uptown Sound, Bear In Heaven, Neon Indian (cut short due to weather), Tune-Yards, Bloc Party; Sunday: Bowerbirds, Poliça, The Walkmen, Toro Y Moi, Miike Snow
Playstation Stage: Friday: First Aid Kit, Michael Kiwanuka, Sharon Van Etten, Die Antwoord, DJ Zebo; Saturday: Milo Greene, JEFF the Brotherhood, JJ Grey & MOFRO, The Tallest Man On Earth, Orchard Lounge; Sunday: Mona, The Devil Makes Three, Gary Clark Jr., Amadou & Mariam, DJ Mel
Google Play Stage: Friday: Animal Kingdom, Anamanaguchi, The War on Drugs, Blind Pilot, SBTRKT, Band of Skulls, Dawes, Wale; Saturday: Kopecky Family Band, FIDLAR, Givers, Chairlift, Fun., Washed Out, Twin Shadow, Frank Ocean; Sunday: Point to Infinity, Hey Rosetta!, Macklemore & Ryan Lewis, Dum Dum Girls, The Gaslight Anthem, Of Monsters and Men, The Big Pink, Childish Gambino
BMI Stage: Friday: Ambassadors, Haley Reinhart, Kevin Devine, Dry the River, Helena, thenewno2, Dev; Saturday: Laura Warshauer, Chancellor Warhol, Moon Taxi, Empires, The Dunwells, LP, Walk Off the Earth; Sunday: Red Oblivion, Outasight, Overdōz, Imaginary Cities, The Sheepdogs, Yuna, The Jezabels
Perry’s Stage: Friday: Young Bloods, The White Panda, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Zedd, Madeon, Porter Robinson, NERO, Bassnectar; Saturday: Chief Keef Salva, Star Slinger, Paper Diamond, B.o.B (cancelled due to weather), Skream & Benga, Calvin Harris, Santigold; Sunday: Kid Color, DJ Nihal, Nadastrom, Little Dragon, Doctor P, Big Gigantic, Zeds Dead, Kaskade

Other Worldwide Locations: Parque O’Higgins in Santiago, Chile = March 31, 2012 – April 1, 2012; The Jockey Club in Sao Paulo, Brazil = April 7-8, 2012

2011:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 5-7, 2011

Chicago Headliners: Foo Fighters, Eminem, Muse, Coldplay, My Morning Jacket, Deadmau5
Band Ended Same Year:
CeeLo Green, Ween
All Stages: Music Unlimited: Friday: The Vaccines, Delta Spirit, White Lies, A Perfect Circle, Muse; Saturday: Walk the Moon, Fitz and the Tantrums, Big Audio Dynamite, Cee Lo Green, Eminem; Sunday: Titus Andronicus, Ryan Bingham & the Dead Horses, The Cars, Arctic Monkeys, Foo Fighters
Bud Light: Friday: Young the Giant, Grace Potter & The Nocturnals, The Kills, Bright Eyes, Coldplay; Saturday: Disappears, Friendly Fires, Death from Above 1979, Ween, My Morning Jacket; Sunday: The Joy Formidable, Noah & The Whale, Flogging Molly, Damian Marley & Nas, deadmau5
Sony: Friday: Wye Oak, The Naked and Famous, Foster the People, Two Door Cinema Club, Crystal Castles; Saturday: Grouplove, Phantogram, Mayer Hawthorne & The County, Local Natives, Atmosphere; Sunday: Lord Huron, Imelda May, The Pains of Being Pure at Heart, Portugal. The Man, Explosions in the Sky
BMI: Friday: Ruby Jane, Ceci Bastida, Electric Touch, Kerli, Kids These Days, Black Cards, Christina Perri; Saturday: Ximena Sarinana, Typhoon, Skylar Grey, The Chain Gang of 1974, Patrick Stump, The Pretty Reckless; Sunday: The Kingston Springs, Deluka, Lia Ices, Young Man, Boy & Bear, Sam Adams
Google+: Friday: Ryan Leslie, Tennis, Reptar, Le Butcherettes, Cults, Tinie Tempah, OK Go, Ratatat; Saturday: Julia Easterlin, An Horse, Maps & Atlases, Dom, The Drums, Ellie Goulding, Lykke Li, Beirut; Sunday: Iration, Fences, Little Hurricane, Dale Earnhardt Jr. Jr., Lissie, Best Coast, Manchester Orchestra, Cold War Kids
PlayStation: Friday: TAB the Band, Los Bunkers, Smith Westerns, The Mountain Goats, Dani Deahl; Saturday: J Roddy Walston and the Business, Chico Trujillo, Black Lips, Deftones, Beats Antique; Sunday: Gold Motel, Rival Schools, City and Colour, Cage the Elephant, DJ Mel
Perry’s: Girl Talk, Pretty Lights, Kid Cudi, The Bloody Beetroots Death Crew 77, Afrojack, Modeselektor, Skrillex, PerryEtty vs. Chris Cox, Chuckie, The Glitch Mob, Busy P, Joachim Garraud, Super Mash Bros, The Cool Kids, 12th Planet, Daedelus, Feed Me, Jackmaster, Collie Buddz, Savoy, Kyle Lukas & Captain Midnight, Ana Tijoux, Midnight Conspiracy, L1ght, Lady D.
Other Worldwide Locations: Parque O’Higgins in Santiago, Chile = April 2-3, 2011

2010:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 6-8, 2010

Chicago Headliners: Green Day, Lady Gaga, Soundgarden, The Strokes, Arcade Fire, Phoenix
Band Ended Same Year:
The Walkmen
All Stages:  Parkways Foundation: Friday: Balkan Beat Box, Raphael Saadiq, Devo, Hot Chip, Lady Gaga; Saturday: Rebelution, Blues Traveler, Gogol Bordello, Social Distortion, Green Day; Sunday: Nneka, The Cribs, X Japan, Wolfmother, Soundgarden
Budweiser Stage: Friday: Wavves, Mavis Staples, The New Pornographers, The Black Keys, The Strokes; Saturday: The Soft Pack, Stars, Grizzly Bear, Spoon, Phoenix; Sunday: The Antlers, Blitzen Trapper, Yeasayer, MGMT, Arcade Fire
Playstation Stage: Friday: B.o.B, Los Amigos Invisibles, Drive-By Truckers, Dirty Projectors, Jimmy Cliff; Saturday: The Kissaway Trail, Wild Beasts, The xx, Metric, Cut Copy; Sunday: Miniature Tigers, The Dodos, Mumford & Sons, Mutemath, The National
adidas Stage: Friday: Javelin, The Walkmen, The Big Pink, Matt & Kim, Chromeo; Saturday: Mimicking Birds, Rogue Wave, Against Me!, AFI, Slightly Stoopid; Sunday: Health, Switchfoot, Minus the Bear, Erykah Badu, Cypress Hill
Sony bloggie: Friday: Foxy Shazam, The Constellations, American Bang, Cymbals Eat Guitars, Fuck Buttons, Jamie Lidell; Saturday: The Morning Benders, Harlem, Warpaint, Dawes, Deer Tick, Edward Sharpe and the Magnetic Zeros; Sunday: Frank Turner, Company of Thieves, The Ike Reilly Assassination, Hockey, Frightened Rabbit, The Temper Trap
Perry’s Stage: Friday: LDJS Remix, BBU, Ancient Astronauts, Ana Sia, Peanut Butter Wolf, Kidz in the Hall, J. Cole, Caspa, Erol Alkan, Tiga, 2ManyDJs; Saturday: Lance Herbstrong, Only Children, Vonnegutt, FreeSol, Beats Antique, Wolfgang Gartner, Steve Porter, Joachim Garraud, PerryEtty vs. Chris Cox, DJ Snake, Kaskade, Rusko, DJ Mel, Empire of the Sun; Sunday: Dani Deahl, Team Bayside High, Felix Cartal, Didi Gutman of Brazilian Girls, Nervo, Chiddy Bang, Mexican Institute of Sound, Dirty South, Flosstradamus, Felix da Housecat, Digitalism (DJ Set) The Unknown Facez Hardstyle dj set
BMI Stage: Friday: These United States, The Ettes, Jukebox the Ghost, My Dear Disco, Semi Precious Weapons, Neon Trees; Saturday: MyNameIsJohnMichael, Skybox, Dragonette, Dan Black, Royal Bangs; Sunday: Son of a Bad Man, Neon Hitch, The Band of Heathens, Freelance Whales, Violent Soho
Kidzapalooza Stage: Friday: The Happiness Club, School of Rock, The Candy Band, Tim and the Space Cadets, Rocknoceros, Ed Kowalczyk, Recess Monkey; Saturday: Tim and the Space Cadets, The Candy Band, Rocknoceros, The Verve Pipe, The Happiness Club, Dan Zanes and the Chicago Youth Symphony Orchestra, JP. Chrissie & the Fairground Boys; Sunday: School of Rock, Q Brothers, Recess Monkey, Dan Zanes and the Chicago Youth Symphony Orchestra, Peter DiStefano & Tor, Thenewno2, Perry Farrell, The Verve Pipe

2009:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 7-9, 2009

Chicago Headliners: Depeche Mode, Tool, The Killers, Kings of Leon, Jane’s Addiction, Yeah Yeah Yeahs
Band Ended Same Year::
Lou Reed, Constantines
All Stages: Chicago 2016 Stage: Friday: Hey Champ, The Gaslight Anthem, Sound Tribe Sector 9, Thievery Corporation, Depeche Mode; Saturday: Living Things, Atmosphere, Coheed and Cambria, Rise Against, Tool; Sunday: Ra Ra Riot, The Airborne Toxic Event, Vampire Weekend, Snoop Dogg, The Killers
Budweiser Stage: Friday: Manchester Orchestra, White Lies, Ben Folds, The Decemberists, Kings of Leon; Saturday: Delta Spirit, Los Campesinos!, Arctic Monkeys, TV on the Radio, Yeah Yeah Yeahs (replaced Beastie Boys); Sunday: Friendly Fires, Kaiser Chiefs, Neko Case, Lou Reed, Jane’s Addiction
Vitaminwater Stage: Friday: The Henry Clay People, Black Joe Lewis & the Honeybears, Heartless Bastards, Crystal Castles, of Montreal; Saturday: The Low Anthem, Miike Snow, Gomez, Glasvegas, Animal Collective; Sunday: Alberta Cross, Bat for Lashes, Dan Deacon, Cold War Kids, Silversun Pickups
Playstation Stage: Friday: Hockey, Zap Mama, Bon Iver, Fleet Foxes, Andrew Bird; Saturday: Ezra Furman and the Harpoons, Federico Aubele, Robert Earl Keen, Santigold, Ben Harper and Relentless7; Sunday: Sam Roberts Band, Portugal. The Man, The Raveonettes, Dan Auerbach, Band of Horses
Citi Stage: Friday: Other Lives, The Knux, Amazing Baby, The Virgins, Asher Roth, Peter Bjorn and John; Saturday: thenewno2, Constantines, Ida Maria, Chairlift, No Age, Lykke Li; Sunday: Carney, Davy Knowles and Back Door Slam, Cage the Elephant, Gang Gang Dance, Passion Pit, Deerhunter
Perry’s Stage: Friday: DJ Pasha (Last Band Standing Winner), Nick Catchdubs, DJ Mel, Dark Wave Disco, Hollywood Holt, Rye Rye (cancelled), La Roux (cancelled), The Bloody Beetroots (DJ Set), A-Trak, Simian Mobile Disco (DJ Set), Crookers, Kid Cudi; Saturday: Punky Fresh (Last Band Standing Winner), Moneypenny, Kaskade, Animal Collective (DJ Set), Prophit, Perry Farrell and Special Guest, Hercules and Love Affair (DJ Set), LA Riots, Diplo, Bassnectar; Sunday: Yello Fever, Car Stereo (Wars), He Say, She Say, The Hood Internet, The Glitch Mob, Boys Noize, MSTRKRFT, Deadmau5
BMI Stage: Friday: April Smith, Gringo Star, The Builders and the Butchers, Kevin Devine, Eric Church; Saturday: Band of Skulls, Dirty Sweet, Langhorne Slim, Joe Pug, Blind Pilot; Sunday: Mike’s Pawn Shop, Esser, The Greencards, Priscilla Renea (replaced Neon Hitch), Ke$ha
Kidz Stage: Friday: Yuto Miyazawa, Paul Green’s School of Rock All-Stars, Frances England, Secret Agent 23 Skidoo, Zach Gill (from ALO), Special Guest, Lunch Money; Saturday: Frances England, Zach Gill (from ALO), Quinn Sullivan, Secret Agent 23 Skidoo, Care Bears on Fire, Special Guest, Ralph’s World; Sunday: Care Bears on Fire, Q Brothers, Ralph’s World, Peter DiStefano & Tor Hyams, Perry Farrell, Paul Green’s School of Rock All-Stars with Perry Farrell

2008:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 1-3, 2008

Chicago Headliners: Radiohead, Rage Against the Machine, Kanye West, Raconteurs, Wilco, NIN
Before They Got Popular:
MGMT
Band Ended Same Year: Rage Against the Machine
All Stages: AT&T Stage: Friday: Holy Fuck (initially Noah and the Whale), Yeasayer, Gogol Bordello, Bloc Party, Radiohead; Saturday: The Ting Tings, The Gutter Twins, Brand New, Lupe Fiasco, Rage Against the Machine; Sunday: Kid Sister, Brazilian Girls, G. Love & Special Sauce, Gnarls Barkley, Kanye West
Bud Light Stage: Friday: Black Lips, The Go! Team, The Black Keys, The Raconteurs; Saturday: Does It Offend You, Yeah?, Dierks Bentley, Explosions in the Sky, Broken Social Scene, Wilco; Sunday: White Lies, The John Butler Trio, Iron & Wine, Love and Rockets, Nine Inch Nails
MySpace Stage: Friday: Bang Camaro, Rogue Wave, The Kills, Mates of State, Stephen Malkmus and the Jicks; Saturday: The Melismatics (Last Band Standing Winner), Margot & the Nuclear So and So’s, Dr. Dog, MGMT, Jamie Lidell, Toadies; Sunday: The Octopus Project, The Whigs, Chromeo, Blues Traveler, Mark Ronson
Playstation 3 Stage: Friday: K’naan, Butch Walker, Duffy, Cat Power; Saturday: De Novo Dahl, Mason Jennings, DeVotchKa, Okkervil River, Sharon Jones & The Dap-Kings; Sunday: Office, The Weakerthans (cancelled), Amadou & Mariam, Flogging Molly, The National
Citi Stage: Friday: (Last Band Standing), Sofia Talvik, Manchester Orchestra, The Enemy, Louis XIV, Free Sol, Grizzly Bear, Cansei de Ser Sexy; Saturday: Witchcraft, Ferras, Foals, Booka Shade, Spank Rock, Battles; Sunday: The Blakes, What Made Milwaukee Famous, Nicole Atkins & The Sea, Black Kids, Saul Williams, Girl Talk
Perry’s Stage: Friday: Willy Joy, Zebo, Holy Fuck (DJ Set), James Curd, Million $ Mano, VHS or Beta (DJ Set); Saturday: Dani Deahl, Devlin & Darko, Dash Mihok, Perry Farrell & Special Guest (Slash), Does It Offend You, Yeah? (DJ Set), DJ AM, DJ MomJeans; Sunday: The Glamour, Smalltown DJs, E-Six & Roan, DJ Mel, Franki Chan, Flosstradamus
BMI Stage: Friday: We Go to 11, Magic Wands, The Parlor Mob, Electric Touch, Black Joe Lewis & the Honeybears, Your Vegas, Cadence Weapon, The Cool Kids; Saturday: Krista, The Postelles, Innerpartysystem, Steel Train, Serena Ryder, DJ Bald Eagle, Uffie; Sunday: Ha Ha Tonka, Wild Sweet Orange, Tally Hall, Newton Faulkner, Eli “The Paperboy” Reed & The True Loves
Kidz Stage: Friday: Suzy Brack and the New Jack Lords, Paul Green’s School of Rock All-Stars, The Dream Jam Band, The Terrible Twos, Jeff Tweedy (of Wilco), Rogue Wave, Tiny Masters of Today; Saturday: The Dream Jam Band, Tiny Masters of Today, The Jimmies, The Terrible Twos, Special Guest, Homemade Jamz Blues Band; Sunday: Q Brothers, The John Butler Trio, Homemade Jamz Blues Band, The Jimmies, G. Love & Special Sauce, Peter DiStefano & Tor Hyams, Perry Farrell & Special Guest (Slash), Paul Green’s School of Rock All-Stars

2007:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 3-5, 2007

Chicago Headliners: Daft Punk, Muse, Pearl Jam, Ben Harper, Iggy & The Stooges, Modest Mouse
Band Ended Same Year:
Amy Winehouse, Sparklehorse, LCD Soundsystem
All Stages: AT&T Stage: Friday: Ghostland Observatory, Jack’s Mannequin, moe., Satellite Party, Daft Punk; Saturday: Tokyo Police Club, Silverchair, Clap Your Hands Say Yeah, Yeah Yeah Yeahs, Muse; Sunday: Dax Riggs, Lupe Fiasco, Kings of Leon, My Morning Jacket, Pearl Jam
Bud Light Stage: Friday: Soulive, The Polyphonic Spree, M.I.A., The Black Keys, Ben Harper & the Innocent Criminals; Saturday: I’m from Barcelona, Stephen Marley, The Roots, Snow Patrol, Interpol; Sunday: The Cribs, Amy Winehouse, Iggy & the Stooges, Modest Mouse
adidas Stage: Friday: Elvis Perkins in Dearland, Son Volt, Sparklehorse, G. Love & Special Sauce, Femi Kuti & the Positive Force; Saturday: Matt and Kim, Pete Yorn, Sound Tribe Sector 9, Regina Spektor, Patti Smith; Sunday: Juliette and the Licks, Rodrigo y Gabriela, Paolo Nutini, Yo La Tengo, Café Tacuba
MySpace Stage: Friday: The Fratellis, Ted Leo and the Pharmacists, Slightly Stoopid, Blonde Redhead, LCD Soundsystem; Saturday: Shock Stars (Last Band Standing Winner), Sherwood, Tapes ‘n Tapes, Motion City Soundtrack, The Hold Steady, Spoon; Sunday: White Rabbits, Heartless Bastards, Blue October, !!!, TV on the Radio
Playstation Stage: Friday: Carey Ott, Colour Revolt, Charlie Musselwhite, Electric Six, The Rapture; Saturday: High Class Elite, Ryan Shaw, Sam Roberts Band, Rhymefest, Roky Erickson & the Explosives; Sunday: The Postmarks, dios (malos), Los Campesinos!, Apostle of Hustle, The Wailers
Citi Stage: Friday: Helicopters (Last Band Standing Runner-Up), Illinois, Chin Up Chin Up, Viva Voce, Against Me!, Silversun Pickups; Saturday: Arckid, The Satin Peaches, Aqueduct, Cold War Kids, Cansei De Ser Sexy (CSS) (cancelled due to last-minute travel difficulties and replaced by Matt and Kim); Sunday: The 1900s, David Vandervelde, The Black Angels, Annuals, Peter Bjorn and John
BMI Stage: Friday: The Switches, Tom Schraeder, Bang Bang Bang, Powerspace, Inward Eye, Wax on Radio; Saturday: Dear and the Headlights, Ludo, Kevin Michael, Lady Gaga & Lady Starlight, Cage the Elephant, Back Door Slam; Sunday: The Graduate, Mr. North, Smoosh, The Diffs, John Paul White, Bound Stems
MOTO Stage: Friday: PlayStation Competition: “Buzz” Triva, The Second City (Comedy), Battle Royale rd. 1, PlayStation Competition: SingStar, Mission IMPROVable (Comedy), Battle Royale rd. 2, Matt Roan, Mickey Avalon; Saturday: PlayStation Competition: “Buzz” Trivia, The Second City (Comedy), Battle Royale rd. 1, PlayStation Competition: SingStar, Mission IMPROVable (Comedy), Battle Royale rd. 2, Josh Hopkins, DJ Klever and DJ Craze; Sunday: PlayStation Competition: “Buzz” Trivia, The Second City (Comedy), Battle Royale rd. 1, PlayStation Competition: SingStar, Mission IMPROVable (Comedy), Battle Royale rd. 2, Flosstradamus, Kid Sister
KIDZ Stage: Friday: Rock for Kids Youth Jam Band, The Hipwaders, The Sippy Cups, Peter Himmelman, Paul Green’s School of Rock All-Stars; Saturday: The Candy Band, The Blisters, The Sippy Cups, The Hipwaders, Patti Smith, Jim James; Sunday: Peter Himmelman, Q Brothers, Wee Hairy Beasties, Peter DiStefano & Perry Farrell, Paul Green’s School of Rock All-Stars with Perry Farrell, Ben Harper

2006:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
August 4-6, 2006

Chicago Headliners: Red Hot Chili Peppers, Kanye West, Death Cab for Cutie, The Raconteurs, The Flaming Lips, Ween
Before They Got Popular:
30 Seconds to Mars
Band Ended Same Year: Sonic Youth
All Stages: AT&T Stage: Friday: The Subways, Panic! at the Disco, Umphrey’s McGee, The Raconteurs, Ween; Saturday: Living Things, Coheed and Cambria, Gnarls Barkley, Common, Kanye West; Sunday: Sparta, Ben Kweller, Matisyahu, Queens of the Stone Age, Red Hot Chili Peppers
Bud Light Stage: Friday: Blue October, Eels, Ryan Adams, My Morning Jacket, Death Cab for Cutie; Saturday: Nada Surf, Built to Spill, Sonic Youth, The Flaming Lips, Manu Chao; Sunday: The Redwalls, Nickel Creek, The Shins, Wilco
adidas-Champ Stage: Friday: Deadboy & the Elephantmen, Aqualung, Stars, Iron & Wine, Sleater-Kinney (Third to last show before “indefinite hiatus”); Saturday: Matt Costa, Feist, Calexico, The Dresden Dolls, Thievery Corporation; Sunday: Mucca Pazza, The Frames, Andrew Bird, Poi Dog Pondering, Blues Traveler
Q101 Stage: Friday: Sound Team, Editors, Cursive, The Secret Machines, Violent Femmes; Saturday: Tonedeff (Last Band Standing Grand Prize Winner), Be Your Own Pet, The Go! Team, Wolfmother, Smoking Popes, The New Pornographers; Sunday: Office, The Hold Steady, 30 Seconds to Mars, She Wants Revenge, Broken Social Scene
Playstation Stage: Friday: Midlake, Anathallo, Ohmega Watts, Jeremy Enigk, Lady Sovereign; Saturday: Sa-Ra, Sybris, Peeping Tom, Lyrics Born, Blackalicious; Sunday: Trevor Hall, Burden Brothers, Hot Chip, Pepper, The Reverend Horton Heat
AMD Stage: Friday: Mates of State, The Cankles (Last Band Standing Finalists), Ghostland Observatory, Husky Rescue, The M’s, Mutemath; Saturday: Rainer Maria, Cold War Kids, Oh No Oh My, Particle, Disco Biscuits; Sunday: What Made Milwaukee Famous, Manishevitz, Benevento/Russo Duo, The New Amsterdams, of Montreal
BMI Stage: Friday: Bon Mots, Cameron McGill and What Army, Makeshifte, Kelley Stoltz, Jon McLaughlin; Saturday: Musical Outfits, St. James Inc., Lanz, Elvis Perkins, Kill Hannah; Sunday: Katie Todd Band, Catfish Haven, Manchester Orchestra, Moses Mayfield, Assassins, Deadsy
Mind Field Stage: Friday: PlayStation Competition 1: SingStar, Battle Royale 1, The Second City (Comedy). Guadalajara Joe, Battle Royale 2, Mission IMPROVable[15] (Comedy), PlayStation Competition 2: Guitar Hero, Battle Royale 3, Mindfield Mini Movies, Schadenfreude[16] (Comedy), Battle Royale 4, Mindfield Electronic Ambush-VHS or Beta DJ; Saturday: PlayStation Competition 1: SingStar, Battle Royale 1, The Second City (Comedy), Guadalajara Joe, Battle Royale 2, Mission IMPROVable (Comedy), PlayStation Competition 2: Guitar Hero, Battle Royale 3, Mindfield Mini Movies, Schadenfreude (Comedy), Battle Royale 4, Mindfield Electronic Ambush-DJ Rashida; Sunday: PlayStation Competition 1: SingStar, Battle Royale 1, The Second City (Comedy), Battle Royale 2, Mission IMPROVable, PlayStation Competition 2: Guitar Hero, Battle Royale 3, Super Sunday Superhero Pageant, Mindfield Electronic Ambush-Mix Master Mike, Mixin’ Marc
Kidz Stage: Friday: ScribbleMonster, Kelly McQuinn and KidTribe, The Candy Band, Alvin Ailey Dancing Workshop, Remo Drum Circle, Peter DiStefano, The Blisters; Saturday: ScribbleMonster, Kelly Mcquinn and KidTribe, The Candy Band, Alvin Ailey Dancing Workshop, Ella Jenkins featuring Asheba, Remo Drum Circle featuring Asheba, Justin Roberts, Peter DiStefano’s Guitar Workshop, Chutzpah, breakdancing with the Brickheadz, Remo Drum Circle; Sunday: Paul Green’s School of Rock All-Stars, Kelly McQuinn and KidTribe, Perry Farrell and Peter DiStefano, Patti Smith (surprise appearance), The Candy Band, Q Brothers and Chutzpah, Asheba, Remo Drum Circle

2005:
Location: Grant Park, Chicago
Dates:
July 23-24, 2005

Chicago Headliners: Weezer, Widespread Panic, Pixies, The Killers, Primus, Dinosaur Jr.
Before They Got Popular:
M83
Band Ended Same Year: Digable Planets
All Stages: SBC West Stage: Saturday: M83, Liz Phair, Cake, Primus, Weezer; Sunday: The Ponys, Dinosaur Jr., Drive-By Truckers, Widespread Panic
SBC East Stage: Saturday: The (International) Noise Conspiracy, …And You Will Know Us by the Trail of Dead, Dashboard Confessional, Billy Idol, Pixies; Sunday: OK Go, Kasabian, Satellite Party, Arcade Fire, The Killers
Budweiser Select Stage: Saturday: The Warlocks, Kaiser Chiefs, The Bravery, The Black Keys, Digable Planets; Sunday: Saul Williams, Louis XIV, Ben Kweller, Spoon, Death Cab for Cutie
Parkways Stage: Saturday: The Redwalls, Ambulance LTD, The Brian Jonestown Massacre, Blonde Redhead, The Walkmen; Sunday: The Changes, Blue Merle, Tegan and Sara, G. Love & Special Sauce, The Dandy Warhols
Planet Stage: Saturday: Hard-Fi, The Dead 60s, VHS or Beta, DJ Muggs, Mash Up Circus, B-Boy Breakdown Royale, DJ Z-Trip, Mark Farina; Sunday: Cathedrals, DeSoL, Los Amigos Invisibles, Soulive, Sound Tribe Sector 9, Derrick Carter
Kidapalooza: Saturday: Peter DiStefano and Perry Farrell, The Candy Band, Daddy a Go Go, Gwendolyn & the Good Time Gang; Sunday: Ella Jenkins, Daddy a Go Go, Saul Williams and Ladybug of Digable Planets (performing an impromptu set), Gwendolyn & the Good Time Gang, The Candy Band

2004:
To-be Location: Scheduled for North America
To-be Dates:
CANCELLED Due to low ticket sales: scheduled July 14, 2004 – August 25, 2004

To-be Headliners: The following acts were scheduled: The Pixies, Morrissey, PJ Harvey, Sonic Youth, The Killers, Wilco, The Flaming Lips, The Von Bondies, The String Cheese Incident, Modest Mouse, Le Tigre, Gomez, Black Rebel Motorcycle Club, Danger Mouse, The Polyphonic Spree, Broken Social Scene, Ross Golan, The Datsuns, Bumblebeez 81, The Secret Machines, Brayndead Freakshow, Sound Tribe Sector 9, Elbow, Wheat, The Coup, Wolf Eyes, The Dresden Dolls

2003:
Location: North America
Dates:
July 5, 2003 – August 24, 2003

Main Stage: Jane’s Addiction, Audioslave, Incubus, Queens of the Stone Age (7/5-8/13), A Perfect Circle (8/15-8/23), Jurassic 5, The Donnas, Rooney, The Distillers (The Distillers moved up to the mainstage on the dates that Rooney could not play; both bands were replacements for the band Cold)
Side Stage:
Steve-O, Burning Brides, Cave In, The Distillers, Kings of Leon, 30 Seconds to Mars, The Music, Mondo Generator (filled the gap left by The Distillers), The Mooney Suzuki, Fingertight, MC Supernatural, boysetsfire, Billy Talent, Campfire Girls, Shihad (As Pacifier), Sleepy Eddie, ColdSnap, Hot Action Cop, Hierosonic, Swizzle Tree, Mr. North, Golden Buddhas, Banyan, Three5Human

1997:
Location: North America
Dates:
June 25, 1997 – August 16, 1997

Main Stage: Orbital, Devo, The Prodigy, The Orb, Tool, Snoop Doggy Dogg, Tricky, Korn (dropped out in July owing to illness), James, Julian Marley and Damian Marley, Failure
Side Stage:
Failure (Failure pulled double-duty: headlining the side stage and filling the main stage void when Korn cancelled out due to illness), Beck, Eels, Summercamp, Artificial Joy Club, Jeremy Toback, Dr. Octagon (dropped out), Radish, Old 97’s, Inch, Porno for Pyros, The Pugs, Lost Boyz, Agnes Gooch, Demolition Doll Rods, Skeleton Key, Molly McGuire, Orbit

1996:
Location: North America
Dates:
June 27, 1996 – August 4, 1996

Main Stage: Metallica, Soundgarden, Ramones, Rancid, Shaolin monks, Screaming Trees, Psychotica
Second Stage:
Rage Against the Machine, Cocteau Twins, Waylon Jennings, Cheap Trick (surprise guest act), Violent Femmes, The Tea Party, Wu-Tang Clan, Steve Earle, Devo, 311
Side Stage: Beth Hart Band, Girls Against Boys, Ben Folds Five, Ruby, Cornershop, You Am I, Soul Coughing, Sponge, Melvins, Satchel, Jonny Polonsky, Fireside
Indie Stage: Chune, Moonshake, Lutefisk, Capsize 7, The Cows, Long Fin Killie, Thirty Ought Six, Varnaline, Crumb, Flesh Fetish, Pitbull Daycare, The Sneaches

1995:
Location: North America
Dates:
July 4, 1995 – August 18, 1995

Main Stage: Sonic Youth, Hole, Cypress Hill, Pavement, Sinéad O’Connor (first few shows due to pregnancy), Elastica & THEN Moby (replaced Sinéad O’Connor), Beck, The Jesus Lizard, The Mighty Mighty Bosstones
Side Stage:
Coolio, Doo Rag, Possum Dixon, Poster Children, Yo La Tengo, Brainiac, The Coctails, Geraldine Fibbers, The Dambuilders, Laika, The Pharcyde, Tuscadero, Built to Spill, Helium, Redman, St. Johnny, Dirty Three, Mike Watt, Versus, Hum, Blonde Redhead, The Roots, Blowhole, The Zeros, Pork Queen, Thomas Jefferson Slave Apartments, Sabalon Glitz, Psychotica, Patti Smith, Overpass, Moby, Superchunk, Beck (acoustic), Spring Heel Jack U.S.A., Ariel, Incredibly Strange Wrestling, Gary Young’s Hospital, Dandelion
“Lab Stage”: Shallow, Lucifer Wong, Clod Hopper

1994:
Location: North America
Dates:
July 7, 1994 – September 5, 1994

Main Stage: The Smashing Pumpkins, Beastie Boys, George Clinton & the P-Funk All Stars, The Breeders, A Tribe Called Quest, Nick Cave and the Bad Seeds, L7, Boredoms (first half of tour), Green Day (second half)
Side Stage:
The Flaming Lips, The Verve, The Boo Radleys, The Frogs (first six dates only), Guided by Voices, Lambchop, Girls Against Boys, Rollerskate Skinny, Palace Songs, Stereolab, Fu-Schnickens, The Pharcyde, Shudder to Think, Luscious Jackson, King Kong, Charlie Hunter Trio, Shonen Knife, Blast Off Country Style, Souls of Mischief, Maggie Estep. Angelo Moore aka Dr. Madd Vibe and members of Fishbone with the Beastie Boys (Shoreline show in CA), Poet Thomas R. Peters, Jr. & Jason Stoneking read poetry (Denver show), Poet Tracie Morris & others(spoken word “The Revival Tent” for the New York to Texas leg of the tour)

1993:
Location: North America
Dates:
June 18, 1993 – August 7, 1993

Main Stage: Alice in Chains, Primus, Dinosaur Jr., Fishbone, Arrested Development, Front 242, Babes in Toyland, Tool, Rage Against the Machine (Side Stage at Fiddler’s Green, Denver)
Side Stage:
Verve, Sebadoh, Cell, Unrest, Mercury Rev, Mosquito, Free Kitten, Royal Trux, Tsunami, Mutabaruka, The Coctails, Scrawl, Luscious Jackson, Truly, Eggs, Girls Against Boys, Thurston Moore, A Lighter Shade of Brown, Glue, The Karl Hendricks Trio, Hurl, The Goats, The Runties, Ethyl Meatplow, Fifth Column, Combustible Edison, Ritual Device, Swirlies, Hazel, Kill Sybil, Charlie Hunter Trio, Janitor Joe, Vulgar Boatmen, Red Red Meat, Catherine, Antenna, Lambchop, Paul K and the Weathermen, Drop Nineteens, Sleepyhead, Small, Archers of Loaf, Vanilla Trainwreck, Motorolla, The Daisy Group, Crowsdell, Naiomi’s Hair, Brothers Grimm, Blue Dog Love, DOS, DFL, Universal Congress Of

1992:
Location: North America
Dates:
July 18, 1992 – September 13, 1992

Main Stage: Red Hot Chili Peppers, Ministry, Ice Cube, Soundgarden, The Jesus and Mary Chain, Pearl Jam, Lush
Side Stage:
Rage Against the Machine (Irvine Meadows), Tool (Waterloo Village, NJ, Englewood, CO), Jim Rose Circus Sideshow, Sharkbait, Archie Bell dancers, Porno for Pyros, Basehead, Cypress Hill, House of Pain, Sweaty Nipples, Arson Garden, Seaweed, Seam, Green Magnet School, Boo-Yaa T.R.I.B.E., The Look People, Stone Temple Pilots, The Vulgar Boatmen, Skrew, Tribe, The Authority, Samba Hell, Café Tacuba, Groovement, Gary Heffern with Ivan Kral, Treponem Pal, Luscious Jackson, Shrunken Head, Sometime Sweet Susan, Temple of the Dog, Gun Cult Prophets, Doo Rag, Billyclub, Sweet Lizard Illtet and Orlando band Blackcats and Bottlerockets (Central Florida Fairgrounds)

1991:
Location: GNorth America
Dates:
July 18, 1991 – August 28, 1991

Premise and Inception of Lollapalooza: (The whole Lollapalooza Event started because of): Jane’s Addiction (Farewell Tour – Band ended same year)
Main Acts:
Siouxsie and the Banshees, Living Colour, Nine Inch Nails, Ice-T & Body Count, Butthole Surfers (occasionally billed as “BH Surfers,”) Rollins Band, Violent Femmes, Fishbone
Before They Got Popular: Othello’s Revenge

FREEBIES For Concerts & Lollapalooza:
 FREE Concert: Fonts


Hashtags:
#Lollapalooza #Lolla #LollapaloozaChicago #LollapaloozaNorthAmerica #LollapaloozaNA #LollapaloozaArgentina #LollaAr #LollapaloozaChile #LollaCl #LollapaloozaStockholm #LollapaloozaParis #LollapaloozaBerlin #LollaBr #JanesAddiction #Music #Rock #Festival #$Concert #LIVE #Edm #Musica #Indie #Coachella

Lollapalooza Logo

     

Lollapalooza 2021!!!

Leave a Reply